چالش اغلب متقاضیان اخذ گواهی نامه ISO می باشد. متقاضیان زمانی که در موتور جستجوگر گوگل برای اخذ گواهی نامه ایزو سرچ می کنند، با شرکت ها و مجموعه های بیشماری آشنا می شوند که هر یک ادعا می کنند گواهینامه ایزو معتبر صادر می کنند. حتی فرآیند دریافت گواهینامه ایزو توسط شرکت های صادر کننده ISO متفاوت می باشد. برخی صادر کنندگان ایزو سعی می کنند با بزرگ نمایی مشتریان بیشتری جذب کنند و در نهایت مبلغ بالاتری جهت صدور گواهینامه ایزو 9001 در یافت می کنند.

به طور اصولی مجموعه متقاضی ISO باید ابتدا الزامات استاندارد ایزو را طی استقرار در مجموعه خود پیاده سازی نموده سپس ممیز نهاد صادر کننده مراحل پیاده سازی را تایید، سپس گواهینامه ایزو صادر می شود. منتها آیا واقعا تمام شرکت هایی که دارای گواهینامه ایزو هستند این راه را می پیمایند؟

مراجع صادر کننده گواهینامه ISO 9001:

 نهاد صادر کننده گواهینامه ایزو به طور کلی Certificate Body اختصارا CB نامیده می شود. تمامی مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو می توانند مدرک ISO 9001 به صورت اکریدیت صادر کنند. نکته مهم اینکه گواهینامه ایزو 9001 توسط سازمان ISO صادر نمی شود، بلکه سازمان ایزو تدوین کننده استاندارد ایزو می باشد. مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو 9001 باید مورد تایید سازمان استاندارد و انجمن اعتبار دهنده بین المللی IAF باشد.

بنابراین گواهی نامه ISO معتبر که توسط نهاد صادر کننده اصلی صادر شده باشد، باید دارای هولوگرام IAF، لوگو سازمان استاندارد اعتبار دهنده و در نهایت لوگو مرجع صدور باشد. مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو 9001 بیشماری در ایران فعالیت می کنند که هر یک اعتبارات گوناگونی دارند، مهمترین دغدغه مشتریان اعتبار گواهینامه ایزو است.

نهاد صادر کننده گواهینامه چنانچه معتبر باشد فرآیند دریافت گواهینامه ایزو 9001 شامل: پیاده سازی و استقرار الزامات ایزو 9001، ممیزی و بازرسی توسط ممیز نهاد صادر کننده، تایید مراحل پیاده سازی توسط ممیز سپس صدور گواهینامه توسط مرجع صدور می باشد.


فرآیند صدور گواهینامه ایزو

گام اول : آماده سازی

آماده سازی استقرار سیستم مدیریت کیفیت ایزو عموما از دو طریق توسط سازمان ها صورت می گیرد .

الف – توسط مشاور ایزو 9001

مشاور ایزو با توجه به تجارب پیاده سازی ایزو 9001 در سازمان های مختلف ، سیستم مدیریت کیفیت متناسب با سازمان شما را طرحریزی می نماید، قطعا استفاده از خدمات مشاوره ایزو ، زمان استقرار سیستم مدیریتی را کاهش می دهد.
انتخاب مشاور ایزو باید با معیارهای مناسبی توسط شما صورت گیرد. که در دوره مستر ایزو این مورت توضیح داده شده است.

ب- توسط کارکنان سازمان

در این صورت شما باید  از راهنماهای ایزو 9001  استفاده نموده وهمچنین در دوره های آموزشی کاربردی ایزو 9001 شرکت نمایید دوره های زیر جهت آماده سازی فرآیند صدور گواهینامه ایزو 9001 به شما پیشنهاد می گردد :

گام دوم : درخواست صدور گواهینامه ایزو 9001

هنگامی که شما می خواهید ادعای خود جهت استقرار سیستم مدیریتی را اثبات نمایید و تمایل به صدور گواهینامه ایزو 9001 دارید . می بایستی از یک شرکت گواهی دهنده ایزو معتبر که در ایران نمایندگی دارد درخواست نمایید.
شرکت های گواهی دهنده زیادی در ایران فعالیت می نمایند که بسیاری از این شرکت ها به مراجع بین المللی متصل نمی باشند و برخی از مشتریان بدلیل عدم آگاهی در دام کلاهبرداران گرفتار شده و گواهینامه ایزو تقلبی دریافت می نمایند .
شرکت های گواهی دهنده معتبر دانش دقیقی نسبت به استاندارد های بین المللی داشته و شما را در این مسیر راهنمایی می نمایند همچنین در صورتی که از مشاور متخصص و با تجربه جهت استقرار سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 استفاده می نمایید مشاور شما را جهت انتخاب شرکت گواهی دهنده ایزو معتبر و نحوه درخواست راهنمایی می نماید .
شما می توانید ، پیش ممیزی خارجی را درخواست نمایید این موضوع کاملا اختیاری می باشد.

گام سوم : پیش ممیزی خارجی
در این مرحله سر ممیز ، سیستم مدیریت کیفیت سازمان شما را درانطباق با الزامات ISO 9001  مورد بررسی قرار می دهد .در نهایت شما گزارش ممیزی شامل عدم انطباق ها و اقدامات لازم را دریافت می نمایید سپس شما با توجه به این ممیزی ،  زمان ممیزی صدور گواهینامه ایزو را تعیین می نمایید .

گام چهارم : ممیزی صدور گواهینامه ایزو 9001 

هنگامی که شما آماده برای ممیزی رسمی می باشید سرممیز سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001  ، مطابق با الزامات ISO 9001 سازمان شما را بررسی می نماید . نفر روز ممیزی ، بستگی به اندازه سازمان ، پیچیدگی فرآیندها  ،  شیفت های کاری و محل های سایت سازمان مشخص می گردد. و معمولا برای سازمان های کوچک با تعداد نفرات زیر 200 نفر، یک نفر برای ممیزی در نظر گرفته می شود .
در پایان ممیزی صدور گواهینامه و قبل از ترک محل توسط سرممیز ، نتیجه ممیزی صدور گواهینامه ایزو 9001 ، به اطلاع سازمان رسانده می شود  .

گام پنجم : ثبت و صدور گواهینامه ایزو 9001

پس از توصیه سرممیز جهت صدور گواهینامه ایزو ، سازمان شما در شرکت گواهی دهنده ثبت شده و بلافاصله پس از آن گواهینامه انطباق با الزامات استاندارد ایزو 9001 صادر می گردد.

گام ششم : ممیزی مستمر

بمنظور اطمینان از استقرار سیستم مدیریت کیفیت  ISO 9001 در سازمان ،  سیستم مدیریتی باید حداکثر سالانه توسط شرکت گواهی دهنده ایزو مورد ممیزی قرار گیرد بدین منظور سازمان باید نسبت به حفظ و نگهداری سیستم مدیریتی بصورت مستمر اقدام نماید.
برخی از سازمان ها جهت نگهداری سیستم مدیریت کیفیت ایزو از راهنمایی های مشاور نگهداری سیستم مدیریت استفاده می نمایند ولی توصیه من به شما این است که با گذراندن دوره Mr.ISO برای خودتان یک مشاور در شرکتتان شوید.


مشاور و مدرس : مرتضی بهمنی خالق دوره اقای ایزو (MR.ISO)