معرفی و بررسی رشته مهندسی صنایع

آشنایی با شغل مهندس صنایع :

"آیا این بهترین روش است؟" این سؤالی است که فکر یک مهندس صنایع را دائماً به خود مشغول می‌کند تا به این وسیله بهترین راه را برای تولید محصول و حل مسائل و مشکلات یک واحد صنعتی یا خدماتی پیدا کند.در واقع فارغ‌التحصیل این رشته تلاش می‌کند تا با یک نگرش سازمان یافته‌، مسائل‌ و مشکلات‌ کارخانه‌ را تحلیل‌ کرده‌ و به‌ گونه‌ای‌ عمل‌ کند که‌ با حداقل‌ ورودی‌ مواد، بهترین فرآیندها انتخاب شود که حداکثر خروجی‌ را داشته‌ باشد. زیرا امکان دارد که‌ طراحان‌ یک‌ واحد صنعتی‌ وقتی‌ مشغول‌ طراحی‌ می‌شوند به مسائل‌ بهینه سازی، افزایش‌ بهره‌وری‌، پیشگیری از خطا و سایر مسائل‌ توجه کافی نداشته باشند، اما یک‌ مهندس‌ صنایع‌ هنگام‌ برنامه‌ریزی‌ برای‌ اداره‌ کارخانه‌ای‌ که‌ دارای‌ کارگران‌ زیاد و ماشین‌ آلات‌ بسیار است‌ برای‌ مثال‌ به‌ این‌ مسأله‌ توجه‌ می‌کند که‌ چگونه‌ می‌توان‌ بیکاری‌ ماشین‌آلات‌ را به‌ حداقل‌ رساند و از نیروی‌ انسانی‌ نیز بهترین‌ استفاده‌ را کرد و در ضمن‌ محصول‌ کارخانه‌ کمترین‌ ضایعات‌ را داشته‌ و نگهداری‌ و تعمیرات‌ ماشین‌آلات‌ نیز به‌ بهترین‌ نحو انجام‌ بگیرد.

مهندسی صنایع به طور کلی اثربخشی، کارایی، تطبیق پذیری، پاسخ گویی، کیفیت و بهبود مستمر کالاها، خدمات و سودآوری را مدنظر قرار می‌دهد.با تحلیل و مدیریت و برنامه ریزی دقیق به این موارد می پردازد.مهندسان صنایع به طراحی و پیاده سازی و بهبود سیستم ها ، انسان ، مواد، اطلاعات و تجهیزات و انرژی می پردازند و به نوعی افزایش بهره وری در مدیریت منابع انسانی ، روش ها و تکنولوژی بر عهده آن ها می باشد، مهندسان صنایع به در خصوص استفاده موثر از نیروی کار ، مواد ، ماشین آلات ، تولید محصول به مدیران صنایع مشاوره می دهند.

پس :

1-  یک مهندس صنایع باید هزینه های مصرفی از قبیل پول و زمان و انرژی و مواد اولیه را کاهش و مانع از به هدر رفتن محصولات و کالاها شود.

2- یک مهندس صنایع باید بتواند تجهیزات و اطلاعات و سیستم ها و نیروی انسانی را یک دست و یکپارچه سازی نماید چون کارسنجی و زمان سنجی از دیگر وظایف این شغل محسوب می شود! در واقع مهندسین صنایع باید برای جلوگیری از به هدر رفتن محصولات و تجهیزات و مواد راه چاره بیابند و آن را پیاده سازی و عملی کند.

3- پس مهندسین صنایع باعث افزایش بهره وری منابع انسانی و همچنین تکنولوژی ها می شوند. این مهندسان علاوه بر این کار در خصوص بهتر عمل کردن و مدیریت نیروی کار و ماشین آلات و همچنین استفاده موثر از مواد و انرژی در فرﺁیند تولید راه ها و مشاوره خوبی به مدیران ارائه می دهند.


در هر یک از این صنایع، مهندسین صنایع می توانند روی پروژه های متعددی مانند موارد زیر کار کنند:

 • کوتاه کردن زمان های انتظار در شهر بازی ها برای افزایش رضایت مشتریان
 • بهینه سازی شیفت کاری پرستاران در یک بیمارستان برای بهبود نگه داری بیماران
 • ساده سازی زنجیره ی تامین برای بهبود کارایی خط تولید
 • سرپرستی یک تیم از مهندسان هوافضا برای تولید تجهیزات فضایی
 • بهبود کیفیت شکلات های یک برند خاص موجود در بازار برای افزایش سهم بازار
 • طراحی و بهبود شرایط و ارگونومی کار در یک کارخانه برای افزایش رضایت کارگران

پس خودتان را دست کم نگیرید و به پتانسیل خود ایمان بیاورید تا بهترین ها برای شما رقم بخورد.

موقعیت‌ شغلی‌ در ایران‌ :

این‌ رشته‌ در چند سال‌ اخیر جایگاه‌ خود را یافته‌ است‌ و اکثر مسؤولان‌ و متخصصان‌ نیز به‌ این‌ موضوع‌ واقف‌ شده‌اند که‌ جامعه‌ نیاز بسیاری‌ به‌ تخصص‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ دارد. چرا که‌ رشته‌ مهندسی‌ صنایع‌ افراد را برای‌ مدیریت‌ پرورش‌ می‌دهد و بهترین‌ و نزدیکترین‌ رشته‌ به‌ کارهای‌ مدیریتی‌ و برنامه‌ریزی‌ و اداره‌ امور است‌ و اگر قرار باشد برای‌ مدیریت‌ بخش‌ تولید یک‌ واحد صنعتی‌ بین‌ مهندس‌ مکانیک‌، برق‌ و صنایع‌ که‌ دارای‌ شرایط‌ مساوی‌ هستند، یک‌ نفر را انتخاب‌ کرد، مهندس‌ صنایع‌ اولویت‌ اول‌ را دارد. بنابراین‌ این‌ رشته‌ از نظر بازار کار مشکلی‌ ندارد. پس اگر بیکار هستید یعنی شما آموزش و مهارت کافی ندارید.

استعداد های مرتبط با مهندسی صنایع :

 1. استعداد ايده پردازی
 2. استعداد استدلال و تحليل
 3. استعداد بهبود مستمر و تغییر پذیری
 4. استعداد كار كردن با نرم افزارها

مهارت های عمومی در مهندسی صنایع چه چیزهایی هستند؟

مهارت هاي فردي: تفكرسيستمي، انعطاف پذيري،فن بیان مسئولیت پذیری، ارتباطات

مهارت هاي اجتماعي: رهبري، روابط عمومي، ايجاد انگيزش و ايجاد تيم.

مهارت هاي فني: توانايي هاي مهندسي مثل آشنایی با استانداردها و روش های بروز، شناخت تجهیزات مربوط به کار

مهارت های نرم افزاری: براساس هرحوزه این مهارت متغییر است اما کامپیوتر و آفیس از واجبات است.

اشتیاق در یادگیری شروع مسیر رشد و تعالی است

بهترین مشاغل مهندسی صنایع در ایران :

 1. مدیریت واحدهای صنعتی بزرگ و کوچک شامل : کارخانجات، کارگاه‌ها، شرکت‌ها
 2. طرح‌ریزی و مدیریت زمان‌بندی‌های واحدهای صنعتی
 3. مدیریت سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی
 4. صنعت لجستیک و زنجیره تأمین
 5. مدیریت و کنترل پروژه
 6. مدیریت و برنامه‌ریزی و کنترل موجودی‌ها
 7. مدیریت انبارها
 8. تحلیل و مدل‌سازی سیستم‌ها و فرآیندها و بهبود آن‌ها
 9. مدیریت، برنامه‌ریزی و کنترل تولید
 10. مدیریت و کنترل کیفیت
 11. آینده پژوهی اقتصادی، اجتماعی
 12. مهندسی فاکتورهای انسانی
 13. کارشناس کنترل پروژه
 14. کارشناس تضمین کیفیت
 15. کارشناس و مشاور سیستم ها و روش ها
 16. سرپرست برنامه ریزی
 17. ایمنی و بهداشت HSE
 18. مدرس در حوزه های مختلف
 19. مهندسی ارزش
 20. مهندسی مالی

رشته های کارشناسی ارشد مهندسی صنایع:

 1. بهینه ­سازی سیستم­ ها
 2. سیستم­ های سلامت
 3. مدیریت نوآوری و فناوری
 4. مهندسی مالی
 5.  لجستیک و زنجیره تأمین
 6. مدیریت پروژه
 7. سیستم های کلان
 8. مدیریت مهندسی
 9. کیفیت و بهره وری
 10. سیستم های اطلاعاتی

بسیاری از دانشجویان سال های آخر دانشگاه در نقطه ی نامشخصی در زندگیشان قرار دارند؛ همه ی آن ها علایقی دارند که از آن لذت می برند اما نمی دانند بعد از فارغ التحصیلی چه حرفه ای را دنبال کنند و یا چه گرایشی از ارشد را ادامه دهند. من بصورت رایگان این مشاوره را به شما خواهم داد.

اما براساس دانش و تجربه من گرایش های ذیل در اولویت انتخاب هستند:

مدیریت پروژه و مدیریت مهندسی و کیفیت (اولویت اول)

لجستیک و زنجیره تامین و بهینه سازی سیستم ها (اولویت دوم)

اوناهم اولویت های بعدی ....

*** البته علاقه شما و شهر شما در انتخاب گرایش بسیار مهم است.***


آینده شغلی مهندسی صنایع در خارج از کشور

براساس تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که میزان استخدام رشته مهندسی صنایع در کشور آمریکا 6% رشد داشته است که نسبت به مشاغل دیگر 14% رشد داشته است. در کشور استرالیا طی 5 سال گذشته درصد رشد استخدامی رشته مهندسی صنایع 45% افزایش داشته است. و میانگین درآمد مهندس صنایع در خارج از کشور طبق تحقیقات سایت Glassdoor درآمد سالیانه یک مهندس صنایع  در آمریکا حدود 72.000 دلار است.

وضعیت استخدام مهندس صنایع و درآمد این شغل :

همان طور که در بالا نیز اشاره نمودیم مهندسی صنایع شغلی است که در حوزه های مختلفی کاربرد دارد و این گستردگی سبب شده که مهندسین صنایع بتوانند در اکثر مراکز و سازمان های تولیدی و خدماتی و کارخانجات صنعتی استخدام و مشغول به کار شوند.

درآمد مهندسین صنایع نیز به دلیل همین گستردگی متفاوت است. از آنجایی که این مهندسان در حوزه ها و عرصه های مختلفی مشغول به کار هستند لذا میزان درآمد آنها بسته به نوع فعالیتشان متفاوت است. در کل می توان گفت مهندسین صنایعی که دارای پست و سمت های دولتی هستند و در بخش های دولتی استخدام شده اند میزان درآمد و حقوقشان بسته به قانون مدیریت خدمات کشوری است و بر اساس این قانون حقوق دریافت می کنند.

ولی اگر مهندسان صنایعی که در بخش های خصوصی مشغول به کار هستند درآمدشان متفاوت است و میزان درآمد هر یک از آن ها بسته به فاکتورهای مختلفی همچون تجربه، سابقه، مهارت، دانش و تخصص می باشد. یعنی هر مهندسی که با تجربه تر و حرفه ای تر باشد به تبع حقوق بالاتری دریافت می کند.

در سال 1400 شما به طور میانگین می توانید درآمدی بین 6 میلیون تا 15 میلیون تومان در شهر های بزرگ داشته باشید. که البته فاکتورهای این عدد براساس سابقه کاری، تجربه کاری، میزان سواد و تخصص متغییر است.

مثلا کسی که 5 سال سابقه کار در حوزه کنترل پروژه دارد (شهر تهران) و در یک شرکت خوب مشغول بکار است می بایست حداقل 7 میلیون حقوق دریافت کند. برای اطلاعات بیشتر در این بخش می توانید با مهندس بهمنی از طریق اینستاگرام bahmaniie.ir ارتباط برقرار کنید.


محبوب ترین و اشتغال زا ترین شغل ها مرتبط با مهندسی صنایع در ایران

1- مدیریت پروژه (شامل کلیه حوزه مرتبط با پروژه)

2- مدیریت تولید (شامل کلیه حوزه مرتبط با تولید)

3- مدیریت کیفیت و ایزوها (شامل کلیه حوزه مرتبط با کیفیت : مثل کنترل کیفی، تضمین کیفیت، بازرسی، مدیریت کیفیت جامع، ایزوها و مشاوره در پیاده سازی ایزوها، استانداردسازی و ...)


بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته مهندسی صنایع

با توجه به رتبه بندی QS  چهار دانشگاه برتر جهان در رشته مهندسی صنایع به شرح زیر می‌باشد .


مصاحبه و گفت گو اینجانب در خصوص مهندسی صنایع و پاسخ به سوالات مهم  (قلم صنایع از دانشگاه دولتی اسفراین) - گفت و گوی تخصصی من صفحه ای 13 می باشد.

دانلود فایل

یادت نره : برنامه ریزی کن و plan بچین وقتی همه در حال بازی کردن و خوابن


         برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رشته مهندسی صنایع از طریق ذیل تماس حاصل نمایید.
                                                         راه های برقراری ارتباط :
                                                   Tele: 09384963377
                                                    Insta: Bahmaniie.ir