گارانتی بهتر است یا وارانتی حتما واژه های گارانتی و وارانتی را در هنگام خربد یک محصول شنیده اید اما ممکن است معنی دقیق آنها را ندایند یا اینکه مفاهیم آن را اشتباه متوجه شده باشید. در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با مفهوم دقیق این اصلاحات آشنا سازیم تا بدین وسیله بتوانید محصولی مناسب و بهتری را انتخاب و خرید نمایید و در آخر به شما خواهیم گفت گارانتی بهتر است یا وارانتی؟

در ابتدا بهتر است که درباره گارانتی بدانید!

گارانتی در واقع تعهدنامه است که تولید کنندگان محصول به مصرف کنندگان می دهند تا کالایی را که خریداری نموده در مدت زمان معین و مشخص کاملا درست کار خواهد کرد و در صورتی که در مدت زمان تعیین شده لوازم یا ابزار برقی خریداری شده، دچار عیب و نقص و خرابی شود، تولید کننده وظیفه دارد محصول مورد نظر را تعمیر، تعویض یا پس بگیرد. در واقع گارانتی به رفع ایرادات ناشی از تولید می پردازد و در جایی که مصرف کننده هیچ نقشی در خرابی محصول نداشته به کمک مصرف کننده آمده و مشکل به وجود آمده را رفع می نماید.

گارانتی در واقع قولی است که که فردی مثل فروشنده می دهد تا اگر شرایط خاصی اتفاق افتاد این قول عملی شود. مثلا خودتان را تصور کنید که می خواهید از جایی یک وام بگیرید، برای گرفتن این وام شما نیاز به یک ضامن دارید که اگر شما اقساط وام را نپرداختید آن وام از ضامن شما دریافت شود، این ضامن در واقع همان گارانتی بازگرداندن وام در اینجاست. همانطور که گفتیم گارانتی برای محصولات مختلفی به کار گرفته می شود، مثلا شما می خواهید محصولی را بخرید که دارای گارانتی است، به این معنی که تا زمان مشخصی محصول شما بایستی به درستی کار کند و در صورت خرابی اصل پول به شما بازگردانده شود و یا محصول خراب با یک جایگزین سالم تعوض گردد. گارانتی نوعی دل گرمی برای خریدار و مصرف کننده است و به ما اطمینان می دهد که اگر محصول آن طوری که در تبلیغات نشان داده شده کار نکند ما می توانیم اصل پولمان و یا محصول جایگزین را دریافت کنیم.

حال نوبت به تعریفی از وارانتی می رسد!

وارانتی یک تضمین است که عنوان می‌کند که واقعیات و ویژگی های عنوان شده در رابطه با محصول انتخابی حقیقت داشته و مشخص می‌کند که محصول استاندارد‌های مشخص شده را داشته و کیفیت و عملکرد آن مطابق استانداردها می باشد.

در دوره وارانتی محصول ما با زمان بیشتری نسبت به گارانتی روبروست. به این معنی که محصول در دوره بیشتری استفاده می شود و در آن هیچ بازگشت پولی وجود ندارد. در واقع وارانتی این را می رساند که محصول در دست شما در زمان مشخصی که بیشتر از دوره گارانتی نیز هست با همان مشخصات اولیه کار می کند و اگر در زمان وارانتی محصول شما با مشکلی روبرو شد هزینه تعمیر و تعویض قطعات با وجود وارانتی پرداخت می شود.
در دوره گارانتی شما در صورت بروز مشکل اصل پولی که پرداخت کرده اید به شما بازگردانده می شود اما در وارانتی اینگونه نیست. وقتی محصولی وارانتی دار به شما فروخته شود و در دوره معین شده ی وارانتی آن با مشکلی مواجه گردد، شما می توانید بدون پرداخت هزینه تعمیر از وارانتی برا تعمیر و تعویض قطعات آن استفاده کنید، اما به خاطر داشته باشید اصل پول شما در وارانتی بازگردانده نمی شود.

همانطور که گفته شد، وارانتی قولی است بین فروشنده و خریدار و فروشنده این وعده را می‌دهد که محصولش در مدت زمان وارانتی که معمولا بیشتر از دوره گارانتی است به خوبی کار می‌کند و در غیر این صورت فروشنده باید هزینه تعمیر و تعویض قطعات محصول رو پرداخت کند.

در مورد جنس‌های خارجی، فروشنده آن را برحسب نوع گارنتی با زمان‌های مشخص به‌طور مثال ۱ ساله یا ۲ ساله و یا بیشتر ضمانت می‌کند ( و در این موارد خریدار باید هزینه گارانتی را هنگام خرید جنس پرداخت کند، زیرا ضمانت شرکت خارجی در ایران کاربرد نداشته و این ضمانت فروشنده است).


اصلی‌ترین تفاوت‌ های گارانتی و وارانتی:

  • گارانتی سندی نوشته شده و وارانتی اظهارنامه ضمنی می باشد.
  • در مورد گارانتی امکان بازگشت وجه وجود دارد اما در وارانتی اینطور نیست.
  • مدت زمان گارانتی بسته به موارد متفاوت خواهد بود اما وارانتی یک مدت زمان طولانی دارد و به هر بخش از یک محصول مربوط می‌شود.
  • در گارانتی اگر کیفیت محصول کمتر از میزان مشخص شده باشد، تعمیر، تعویض یا پس گرفته خواهد شد اما در وارانتی اگر ویژگی‌های محصول با موارد مطرح شده، همخوانی نداشته باشد، محصول تعویض یا تعمیر می شود.

نتیجه گیری :

حال که با تفاوت این دو مفاهیم آشنا شدید، به طور قطع در مواقع خرید تصمیمات بهتری خواهید گرفت. این موضوع در مورد خرید ابزار نیز صدق می کند و شما می توانید با دید بازتر خرید نموده و قطعا انتخاب بهتر، مناسب تر و ایده آل تری خواهید داشت. اینکه گارانتی بهتر است یا وارانتی بستگی به شما و ترجیح شما دارد. شما گارانتی را ترجیح می دهید یا وارانتی را؟

تهیه کننده : مرتضی بهمنی